Club Juniors

For Junior Roll of Honour – see below

Overview

The Club has a very active Junior section with ages ranging from 6  to 18 years old. Coaching is provided on Saturday mornings and after school on Tuesdays and Wednesdays during term time for all standards of players, from beginners upwards. Anyone who wants to play tennis and thinks they may wish to join the Club is welcome to call in and arrange to attend one or more of these sessions.

Juniors are encouraged to take part in Junior and Adult Club competitions, the Road to Wimbledon tournament in which the two most successful players go through to the County finals and events held at other local clubs. Competitions are run in the holidays such as American tournaments. The Club also enters U18, U14 and Mini Tennis teams in the Halstead Summer and Winter Leagues according to the numbers and abilities of the players available. Squad training for these teams takes place on Sunday afternoons during term time.

Whilst competition is seen as a healthy culmination of the training given, the main emphasis is on providing an environment in which Junior players develop their tennis skills and above all enjoy themselves.

Coaching

Coaching on Saturday mornings (09.30 am – 12.45 pm) and Tuesday afternoons (5.30 – 6.30 pm) is well under way this year. If you haven’t attended any sessions yet and want to join in then just turn up to a session and speak to Kath or Bryan.  If you want to compete in tournaments outside the Club there are several being organised this year in the Colchester and Chelmsford areas – from mini red tournaments to Under 18 – so please ask the coaches for details.

Parental Involvement

Junior coaching sessions have become increasingly popular over the past year which is a testament to the hard work put in by the coaches. Parents too have a very important role to play in the development of their children’s tennis skills, particularly in the younger age groups. We do have some parent volunteers, who are much appreciated, but we would like more. If you are a parent or another adult member who can spare some time on an occasional or regular basis then please speak to Kath, Heather, John or Bryan. 

Jack Petchey Foundation winners

2015

Jack Salmon, Junior Achievement Award

Theo Wolf, Junior Achievement Award

Beth Shippey, Junior Achievement Award

Kath Welsh, Leader Award

2016

Becca Popham, Junior Achievement Award

Harry Waldie, Junior Achievement Award

Holly Whitworth, Junior Achievement Award

Greg Deery, Leader Award

2017

William Jesney, Junior Achievement Award

Sophie Cole, Junior Achievement Award

 

William Jesney and Sophie Cole receiving their Jack Petchey Achievement Awards from the Mayor at the Civic Theatre, Chelmsford for their excellent progress with junior tennis.

 

Wickham Bishops Tennis Club Champions 

Under 10 Boys                         Under 10 Girls

1996  Richard Stott

1997  Richard Stott

1998  Richard Stott

1999  Michael Still

2000  Stephen Moore                Louise Smith

2001  Martin Moore                   Harley Crossman

2002  James Love                      Harley Crossman

2003  Jonathon Roome            Emma Eden

2004  Tom Eden                        Lorna Neal

2005  Tom Eden                         Rachel Watson

2006  Harry Waldie                  Alice White

2007  Connor Buet                    Ellie Batley

2008  Rory Carnell                    Ellie Batley

2009  Matt Coppen                   Eleanor Hayter

2010  Tom Batley                      Alice Tunningley

2011  Henry Bellis                     Rebecca Popham

2012  Archie Gunton                Lily Sokhi

2013  Fred Barnett                    Lily Sokhi

2014  Steve Miller                     Lily Sokhi

2015  Max Wiley                       Maggie Gunton

2016 Xavier Giles-Scieller      Ida Ghazi-Nouri

Under 12 Boys               Under 12 Girls

1986  Stephen Rochester        Lisa Barker

1987  Stuart Burns                   Lisa Adcock

1988  Craig Peterson               Annabel Kerr

1989  Matt Welsh                    Jennifer Kerr

1990  Paul Stephens               Louisa Stammers

1991  Paul Stephens                Louisa Stammers

1992  Tom Eves                       Louisa Stammers

1993  Tom Eves                       Sarah Gutsell

1994  Neil Stephens                Sarah Gutsell

1995  Alastair Cook                 Madeleine Eves

1996  Greg Weal                      Chloe Trickett

1997  Robert Mann                 Talia Smith

1998  Michael Adamson         Sophia Humphreys

1999  Richard Stott                 Sophia Humphreys

2000  Stephen Moore            Stephanie Kyan

2001  Neil Casey                      Louise Smith

2002  Simon Moore                Lucy Golding

2003  Tim Golding                  Harley Crossman

2004  Tim Golding                  Emma Eden

2005  James Tunningley        Lydia Seleska

2006  Will Tunningley            Rachel Watson

2007  Tom Eden                      Alice White

2008  Harry Waldie                Alice White

2009  Callum Haynes             Rebecca Russell

2010  Dan Hammerson          Ellie Batley

2011  Matt Coppen                  Savannah Pearey

2012  James Lock                    Holly Whitworth

2013  Harry Hennessey          Holly Whitworth

2014  Fred Barnett                  Sarah Miller

2015  Fred Barnett                  Lily Sokhi

2016  Max De Rosa                 Lily Sokhi    

Under 14 Boys                   Under 14 Girls

1986  Stuart Stammers         Anna Welsh

1987  Nick Stainton               Anna Welsh

1988  Stuart Burns                Clare Brewster

1989  Stuart Burns                Lisa Adcock

1990  Craig Paterson             Jenny Kerr

1991  Simon Sparkes             Jenny Kerr

1992  Nick Havers                 Nicola Gutsell

1993  Paul Stephens              Nicola Gutsell

1994  Paul Stephens              Louisa Stammers

1995  Tom Eves                      Louisa Stammers

1996  Neil Stephens              Madeleine Eves

1997  Michael Smart             Chloe Trickett

1998  Robert Mann               Talia Smith

1999  Robert Mann               Talia Smith

2000  Chris Brand                Sophia Humphreys

2001  Richard Stott              Sophia Humphreys

2002  Richard Stott              Stephanie Kyan       Under 14 Boys (O)     Under 14 Girls (O)

2003  Patrick Richardson    Lucy Golding              Patrick Richardson         Holly Mann

2004  Alex Cane                     Holly Mann                Alex Cane                          Holly Mann

2005  Chris Clark                   Holly Mann               Chris Clark                         Holly Mann

2006  Sam Redfern               Emma Eden               James Tunningley            Emma Eden

2007  Liam Jones                  Jodie Easter               Liam Jones                        Jodie Easter

2008  Tom Eden                   –                                    Harry Waldie                     Alice White

2009  Alex Peperell               Alice White                Harry Waldie                     Alice White

2010  James Coman             Alice White                 Harry Waldie                     Beth Watson

2011  Joshua Bibby               Maria Rogers             Matt Coppen                      Maria Rogers

2012  Dan Hammerson        Ellie Batley                Dan Hammerson               Ellie Batley

2013  Theo Wolf                    Savannah Pearey       Matt Coppen                     Holly Whitworth

2014  Mo Maamri                  Holly Whitworth       Mo Maamri                       Holly Whitworth

2015  Harry Hennessey        Holly Whitworth       Fred Barnett                      Holly Whitworth

2016  Will Jesney                   Not contested            Max Wiley                          Lily Sokhi

 

Under 16 Boys           Under 16 Girls     Under 18 Boys (O)        Under 18 Girls (O)

1986  Marcus Giles               –                               Neil Stammers                   Fiona Giles

1987  Stuart Stammers        –                               Neil Stammers                   Jane Waddilove

1988  Stuart Stammers        Anna Welsh          Marcus Giles                      Natalie Burns

1989  Nick Stainton             Anna Welsh           Marcus Giles                      Jayne Tucker

1990  Stephen Rochester    Clare Brewster      Nick Stainton                     Anna Welsh

1991  Stuart Burns               Annabel Kerr          Nick Stainton                    Anna Welsh

1992  Paul Sparkes              Jenny Kerr              Neil MacKenzie                 Clare Brewster

1993  James Hyde               Jenny Kerr              Paul Clemence                   Annabel Kerr

1994  Stuart Jones              –                                 Paul Sparkes                      Jennifer Kerr

1995  Adam Canter             Nicola Gutsell         Stephen Sparkes                 –

1996  Tom Eves                   Debbie Stares          Tom Eves                           Nicola Gutsell

1997  Tom Eves                   Tamsyn Carr            Nick Phillips                      Nicola Gutsell

1998  Neil Stephens             –                                Neil Stephens                    Sarah Gutsell

1999  Mike Smart                –                                 Neil Stephens                    Sarah Gutsell

2000  Robert Mann           Carla Smart              Neil Stephens                   Carla Smart

2001  Robert Mann              –                                Robert Mann                      –

2002  Anthony Cody         Sophia Humphreys Richard Stott                     Stephanie Kyan

2003  Richard Pipe           Stephanie Kyan        Richard Stott                     Stephanie Kyan

2004  Richard Stott             –                                Richard Stott                     Stephanie Kyan

2005  Simon Moore           Lucy Golding           Richard Stott                     Stephanie Kyan

2006  Alex Cane                 Holly Mann              Alex Cane                           Holly Mann

2007  Chris Clark               Holly Mann              Chris Clark                         Holly Mann

2008  Matt Watson              –                               Chris Clark                         Holly Mann

2009  Liam Jones                –                                Sam Redfern                      Jessica Field

2010  Alex Peperell            Rachel Watson        William Hopcroft              Jodie Easter

2011   Harry Waldie             –                                Alex Peperell                      Hannah Sargeant

2012 Harry Waldie             Beth Watson            Harry Waldie                     Olivia Baldwin

2013  Dan Hammerson     Beth Shippey            William Atwill                   Beth Watson

2014  Dan Hammerson     Ellie Batley               William Atwill                   Beth Watson

2015  Mo Maamri               Savannah Pearey     William Gurton                 Ellie Batley

2016  Not contested           Rebecca Popham     Fred Barnett                      Rebecca Popham

 

Junior Recognition Award

1986 – Jason Hodkinson
1987 – Anna Welsh & Nicholas Stainton
1988 – Bryony Rochester & Stephen Jones
1989 – Kathryn Young & Damien Adcock
1990 – Clare Brewster & Paul Sparkes
1991 – Sarah Chamberlain & Mark Ellender
1992 – Natalie Young & Alex Yelland
1993 – Jennifer Kerr & James Hyde
1994 – Nicola Gutsell & Nicholas Phillips
1995 – Louisa Stammers, Paul Stephens, Adam Canter
1996 – Marie Waters & Philip Kerr
1997 – Stephen Sparkes
1998 – Alan Waters & Carla Smart
1999 – Ian Kidd
2000 – Fred Carr & Talia Smith
2001 – Anthony Cody & Stephanie Kyan
 
2002 – 2007 Not awarded
 
2008  Alex Cane

2009  Liam Jones

2010  Mimi Anthony

2011  James Coman

2012  Theo Wolf

2013  Jack Salmon

2014  Chris Miller

2015  William Jesney

2016 Holly Whitworth

 

    Share this page!       Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail