Championships

FINALS WEEKEND RESULTS 2017

MENS SINGLES

Fred B beat Steve S

6-3, 6-1

LADIES SINGLES

Julia W beat Beth W

6-3, 5-7, 6-4

MENS DOUBLES

Fred B / Christian B beat Joel B / Stephen S

6-0, 7-5

LADIES DOUBLES

Jenny C/Julia C beat Jo M / Elaine J

6-4, 6-1

MIXED DOUBLES

James C / Lisa D beat Clive A / Julia C

6-2, 6-4

VETERANS MENS SINGLES

Ian C beat Clive A

3-6, 6-2, 7-5

VETERANS MENS DOUBLES

Graham LT /Clive A beat Ian C / Paul B

6-2, 6-0

SUPER-VETERANS MENS DOUBLES

Clive A / Brian S beat Greg D / Richard B

6-3, 6-3

VETERANS LADIES DOUBLES

Jan R / Marian H beat Jenny C / Kath W

1-6, 6-3, 6-2

VETERANS MIXED DOUBLES

Peter M / Marian H beat Graham LT / Mary M

6-2, 6-2

MENS SINGLES PLATE

Ed C beat Joel B

7-5, 6-0

LADIES SINGLES PLATE

Vanessa E beat Christy W

6-1, 6-3

MENS DOUBLES PLATE

Kevin B  / Brian S beat Colin B / David S

7-5, 6-1

LADIES DOUBLES PLATE

Zoe C/Belinda H beat Carole C / Mandy M

6-4, 7-6

MIXED DOUBLES PLATE

Ian C / Julia W beat Mahdi E & Jan R

VETERANS MENS SINGLES PLATE

Steve G beat Colin B

4-6, 7-6, 13-11

VETERANS MENS DOUBLES PLATE

Greg D / John K beat Bob D & Rod K

6-4, 3-6, 6-2

SUPER-VETERANS MENS DOUBLES PLATE

David  / Barry beat Bernie R / Roger D

6-4, 7-6

VETERANS LADIES DOUBLES PLATE

Wendy F & Jill M beat Linda W & Penelope W

6-1, 6-4

VETERANS MIXED DOUBLES PLATE

John K  / Janet beat Richard M / Shirley M

4-6, 6-4, 6-4

 

Other trophies awarded:

 

PAT MITCHELL MEMORIAL TROPHY

Winners: Julia Waddilove & Stephen Sparkes

Runners Up: Ed Cannon & Lorraine Kimber

 

WINTER SINGLES Ladder

Winner: Neil Strachan

Best Overall Performance: Jon Gustard

 

Junior Finals Weekend 2017 Results

Under 10 Boys:      

Lewis V Tom

Under 10 Girls

N/A

Under 12 Boys:      

Xavier beat Jay

6-4, 6-4

Under 12 Girls:

Maggie G beat Nicole C

6-1, 7-5

Under 14 Boys:

Alex W v Alvaro O TBA

Under 14 Boys Open: 

Max W v Alex TBA

Under 14 Girls:

Lily v Anais TBA

Under 14 Girls Open:        

Lily v Anais TBA

Under 16 Boys:      

N/A

Under 16 Girls:      

N/A

Under 18 Boys Open:

Max D R beat Archie

6-2, 6-4

Under 18 Girls Open:

Holly W bbeat Rebecca P

6-1, 6-4

 

Roll of Honour:

Mens Singles Champions

Mens Doubles Champions

 Ladies Singles Champions

Ladies Doubles Champions

 Mixed Doubles Champions

Veterans Men’s Singles Champions

Veterans Men’s Doubles Champions

 Super-Veterans Men’s Doubles Champions

Veterans Ladies Doubles Champions

Veterans Mixed Doubles Champions

Pat Mitchell Memorial (Winter) Tournament Winners

Singles Ladder Award Winners

 

Wickham Bishops Tennis Club Champions 

Mens Singles

1990 Mike Eves

1991 Mike Eves

1992 Mike Eves

1993 Mike Eves

1994 Mike Eves

1995 Mike Eves

1996 Mike Eves

1997 Mike Eves

1998 Mike Eves

1999 Mike Eves

2000 Chris Roome

2001 Ian Wright

2002 Andy Tunningley

2003 Mike Watson

2004 Mike Watson

2005 Richard Stott

2006 Steve Southern

2007 Steve Southern

2008 Illy Anastasi

2009 Illy Anastasi

2010 Steve Taylor

2011 Steve Southern

2012 Steve Southern

2013 Steve Taylor

2014 Steve Southern

2015 Harry Waldie

2016 Will Gurton

2017  Fred Barnett

Mens Doubles

1977 Peter Grey and Martin Byford

1978 Norman Clarke and Norman Martin

1979 Norman Clarke and Norman Martin

1980 Norman Clarke and Norman Martin

1981 Martin Byford and Martin Speight

1982 Colin Dove and Norman Martin

1983 Norman Clarke and Robert Pimble

1984 Norman Clarke and Roger Martin

1985 Brian Beale and J. Wright

1986 Simon Brown and Norman Clarke

1987 Colin Dove and Norman Martin

1988 Colin Dove and Norman Martin

1989 Colin Dove and Norman Martin

1990 Colin Dove and Norman Martin

1991 Norman Clarke and Mike Eves

1992 Mike Eves and Bernie Rochester

1993 Simon Everitt and Norman Clarke

1994 Simon Everitt and Mike Eves

1995 Mike Eves and tom Eves

1996 Ian Davis and Mike Spring

1997 Ian Davis and Mike Spring

1998 Norman Clarke and Ian Davies

1999 Chris Roome and Stuart Skriabin

2000 Ian Davis and Mike Sullivan

2001 Ian Davis and Mike Sullivan

2002 Ian Davis and Mike Sullivan

2003 Ian Davis and Richard Stott

2004 Andy Tunningley and Chris Roome

2005 Andy Tunningley and Simon Everitt

2006 Steve Southern and Illy Anastasi

2007 Steve Southern and Illy Anastasi

2008 Mike Watson and Matt Watson

2009 Mike Watson and Matt Watson

2010 Steve Southern and Alex Cane

2011 Steve Southern and Alex Cane

2012 Steve Southern and Alex Cane

2013 Steve Southern and Alex Cane

2014 Harry Waldie and Alex Peperell

2015 Harry Waldie and Alex Peperell

2016 Steve Southern and Alex Peperell

2017 Fred Barnett and Christian Barnett

 

Ladies Singles 

1990 Jo Morley

1991 Kath Welsh

1992 Jo Morley

1993 Jo Batley

1994 Jenny Kerr

1995 Jenny Kerr

1996 Louisa Stammers

1997 Marian Harpur

1998 Libby Eden

1999 Marian Harpur

2000 Louisa Stammers

2001 Stefi Rodrigues

2002 Stefi Rodrigues

2003 Beatrice Taylor

2004 Stephanie Kyan

2005 Marian Harpur

2006 Harley Crossman

2007 Marian Harpur

2008 Holly Mann

2009 Marian Harpur

2010 Jess Field

2011 Jodie Easter

2012 Marian Harpur

2013 Jodie Easter

2014 Julia Waddilove

2015 Julia Waddilove

2016 Tracy Mapes

2017 Julia Waddilove

 

Ladies Doubles 

1977 Sarah Mann and Jennifer Fowler

1978 Jean Cloughton and Maureen Stoakes

1979 Jean Cloughton and Maureen Stoakes

1980 Diana Montgomery and Jan Rochester

1981 Diana Montgomery and Jan Rochester

1982 Diana Montgomery and Jan Rochester

1983 Jean Cloughton and Linda Rowe

1984 Jean Cloughton and Maureen Stoakes

1985 Sue Jackman and Kath Welsh

1986 Pauline Clarke and Linda Rowe

1987 Valerie Martin and Jan Rochester

1988 Jean Cloughton and Maureen Stoakes

1989 Sue Jackman and Kath Welsh

1990 Valerie Martin and Jan Rochester

1991 Beverley Jewell and Jo Morley

1992 Beverley Jewell and Jo Morley

1993 Jo Batley and Beverley Jewell

1994 Jo Batley and Beverley Jewell

1995 Jo Batley and Beverley Jewell

1996 Jackie Hare and Kath Welsh

1997 Jackie Hare and Kath Welsh

1998 Libby Eden and Stephanie Rodrigues

1999 Jackie Hare and Kath Welsh

2000 Jackie Hare and Kath Welsh

2001 Libby Eden and Kath Welsh

2002 Beatrice Buffet and Linda Hughes

2003 Beatrice Taylor and Linda Hughes

2004 Judie Stott and Linda Hughes

2005 Marian Harpur and Jan Rochester

2006 Marian Harpur and Jan Rochester

2007 Kath Welsh and Jo Batley

2008 Marian Harpur and Jan Rochester

2009 Kath Welsh and Jo Batley

2010 Kath Welsh and Jo Batley

2011 Marian Harpur and Jan Rochester

2012 Kath Welsh and Jo Batley

2013 Marian Harpur and Jan Rochester

2014 Marian Harpur and Jan Rochester

2015 Jenny Cooper and Julia Cloughton

2016 Jenny Cooper and Julia Cloughton

2017 Jenny Cooper and Julia Cloughton

Mixed Doubles 

1977 Peter Vince and Janet Macey

1978 Norman Clarke and Jean Cloughton

1979 Norman Clarke and Jean Cloughton

1980 Norman Clarke and Jean Cloughton

1981 Richard Arrell and Linda Butler

1982 Richard Arrell and Linda Butler

1983 Richard Arrell and Linda Butler

1984 Norman Clarke and Kath Welsh

1985 Norman Clarke and Pauline Clarke

1986 Steve Luck and Lesley Pearce

1987 Colin Dove and Maureen Stoakes

1988 Colin Dove and Maureen Stoakes

1989 Colin Dove and Maureen Stoakes

1990 Norman Martin and Kath Welsh

1991 Norman Clarke and Jo Morley

1992 Norman Martin and Kath Welsh

1993 Kevin Bennett and Jo Batley

1994 Mike Eves and Jan Rochester

1995 Mike Eves and Jan Rochester

1996 Peter Reddington and Jo Batley

1997 Norman Clarke and Jackie Hare

1998 Kevin Eden and Libby Eden

1999 Kevin Eden and Libby Eden

2000 Kevin Eden and Libby Eden

2001 Mike Sullivan and Louisa Stammers

2002 Mike Sullivan and Louisa Stammers

2003 Kevin Eden and Libby Eden

2004 Norman Clarke and Judie Stott

2005 Kevin Eden and Mary Crossman

2006 Illy Anastasi and Mary Crossman

2007 Andy Tunningley and Jenny Cooper

2008 Mike Watson and Linda Watson

2009 Andy Tunningley and Jenny Cooper

2010 Andy Tunningley and Jenny Cooper

2011 Steve Taylor and Marian Harpur

2012 Steve Taylor and Marian Harpur

2013 Graham Lewis-Taylor and Abi Claydon

2014 Steve Taylor and Marian Harpur

2015 Steve Taylor and Marian Harpur

2016 Steve Taylor and Marian Harpur

2017  James Coman and Lisa De Rosa

 

Veterans Mens Singles

2006 Greg Deery

2007 Greg Deery

2008 Greg Deery

2009 Mike Watson

2010 Mike Watson

2011 Mike Watson

2012 Mike Watson

2013 Clive Allenby

2014 Brian Stafford

2015 Clive Allenby

2016 Clive Allenby

2017 Ian Chimes

 

Veterans Mens Doubles

2004 Bill Stephens and Colin Bellett

2005 Mike Watson and John Kyan

2006 Mike Watson and John Kyan

2007 Greg Deery and David Atterbury

2008 Mike Watson and John Kyan

2009 Graham Lewis-Taylor and Bill Stephens

2010 Graham Lewis-Taylor and Bill Stephens

2011 Bill Stephens and Neil Salmon

2012 Graham Lewis-Taylor and Greg Deery

2013 Graham Lewis-Taylor and Greg Deery

2014 Bill Stephens and Neil Salmon

2015 Graham Lewis-Taylor and Clive Allenby

2016 Graham Lewis-Taylor and Clive Allenby

2017 Graham Lewis-Taylor and Clive Allenby

 

Super-Veterans Mens Doubles

2016 Clive Allenby and Brian Stafford

2017 Clive Allenby and Brian Stafford

 

Veterans Ladies Doubles

2016 Jan Rochester and Marian Harpur

 

Veterans Mixed Doubles 

1997 Norman Martin and Kath Welsh

1998 Norman Martin and Kath Welsh

1999 Norman Martin and Kath Welsh

2000 Bill Stephens and Muriel Stephens

2001 Norman Martin and Kath Welsh

2002 Greg Deery and Kath Welsh

2003 Greg Deery and Kath Welsh

2004 John Philips and Sue Jackman

2005 Greg Deery and Kath Welsh

2006 Mike Watson and Carol Stammers

2007 Greg Deery and Kath Welsh

2008 Greg Deery and Kath Welsh

2009 Greg Deery and Kath Welsh

2010 Greg Deery and Kath Welsh

2011 Greg Deery and Kath Welsh

2012 Mike Watson and Christy Willett

2013 Mike Watson and Linda Watson

2014 Graham Lewis-Taylor and Vanessa Ellams

2015 Peter Mickelsen and Marian Harpur

2016 Peter Mickelsen and Marian Harpur

2017 Peter Mickelsen and Marian Harpur

 

Winter Tournament (Pat Mitchell Memorial)

1989 Colin Dove and Kath Welsh

1990 Norman Clarke and Di Bayley

1991 Mike Eves and Kath Welsh

1992 Mike Eves and Jo Morley

1993 Norman Clarke and Kath Welsh

1994 Mike Spring and Maureen Stoakes

1995 Norman Martin and Jo Batley

1996 Tony Walkden and Jo Batley

1997 Ernie Locke and Libby Eden

1998 Ian Davis and Carol Stammers

1999 Roger Taylor and Libby Eden

2000 Bill Stephens and Marian Harpur

2001 Paddy Salter and Lesley Wilkins

2002 Roger Taylor and Linda Hughes

2003 Ian Fulluck and Mary Crossman

2004 Greg Deery and Beatrice Taylor

2005 Richard Stott and Linda Hughes

2006 Illy Anastasi and Kath Welsh

2007 Steve Southern and Trudi Easter

2008 Greg Deery and Jodie Easter

2009 Alex Cane and Julie Cloughton

2010 Bryan Smith and Jenny Cooper

2011 Seb Deery and Christy Willett

2012 Bill Stephens and Jenny Cooper

2013 Alex Cane and Marian Harpur

2014 Bryan Smith and Dawn Peperell

2015 Bob Deighton and Jenny Cooper

2016 Jon Gustard and Carole Mugwanya

2017 Julia Waddilove & Stephen Sparkes

 

 

    Share this page!       Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail